Sikke incelemesi – Türk Kripto Para

12 1.603

Sikke (SKK), SHA-256 şifreleme ve RowBlockChain teknolojisini kullanan tokendir. Türkiye’den çıkma bir kripto para olan Sikke’nin geliştiricilerinin bu ismi vermesindeki neden, geçmişte kullanılan sikkenin  dijital ortama uyarlanarak eski ruhun tekrardan gün yüzüne çıkarılmak istenmesidir. Sikke’nin şu anda yalnızca Airdrop etkinliği bulunuyor, ICO satışlarının 4 periyot şeklinde, Nisan ayında yapılması planlanıyor.

Sikke nedir?

Sikke Türk kripto para uzmanları tarafından geliştirilen güçlü ve esnek yapıya sahip olan, aynı zamanda hızlı transfere olanak tanıyan RowBlockChain (Row Blok zinciri) ‘i ve SHA-256 algoritmasını kullanan tokendir. Sikke’nin bilindiği üzere çıkışı bir zamanlar Anadolu’nın batı topraklarında varlığını gösteren Lidyalılardır. Bu zamanların tarihi duygusuyla hareket eden Sikke Platformu çıkardıkları kripto paraya Sikke adını vermeyi uygun bulmuşlardır.

Toplamda üretilmesi planlanan token sayısı 100 milyondur ve bu token sayısının %45’inin piyasaya arz edileceği bilinmektedir. 2018 yılında dolaşımdaki tokenin 13 milyon olması beklenmekte ve bununla yatırımcıların daha fazla kazanç sağlaması hedeflenmektedir.

Double-spend problemi mevcut blok zinciri ve şifreleme teknolojisiyle birlikte aşılmıştır. Gelişmiş doğrulama yöntemi sayesinde yetkilendirilmemiş ve geçersiz işlemlerin yapılmasının önüne geçilmiştir.

Sikke’nin ICO’su gerçekleştikten sonra borsa fiyatının 1 TL’ye eş değer olması amaçlanıyor. Borsadaki ani değişikliklerden ve volaliteden etkilenmeden 1 SKK’nin değerinin 1 TL civarında olması istenmektedir.

Sikke’nin (SKK) ve platformun öne çıkan özellikleri

Dünya genelinde SKK tokenini kullanarak gönderim ve alım işlemlerinizi bir saniyenin altında gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcı güvenliğinin ve alışveriş emniyetinin sağlanması adına sistem %100 konsensüse ihtiyaç duymaktadır. Yani işlemin onaylanması %100 oy birliğini gerektirir. Gizlilik esaslı hareket eden Sikke platformunda işlemleriniz başkalarınca takip edilemez, yapılan işlem tersine döndürülemez ve işlem üzerinde değişiklik yapılamaz. Whitepaper üzerinden Sikke’nin tüm teknik detaylarına ulaşabilirsiniz.

Sikke kesesi nedir?

Platform üzerinde cüzdan yerine başka bir kavram mevcut: Kese. Sikkelerinizi saklayabileceğiniz yerler kese olarak geçiyor ve güvenlik maksadıyla keselerinizi açık veya kapalı konumda tutabiliyorsunuz. Ayrıca açık/kapalılığın yanı sıra sıcak depolama ve soğuk depolama alanlarını tercih etmeniz mümkün hale gelebiliyor. Yani yüksek miktardaki sikkelerinizi saklamak için çevrimdışı, internet erişimi olmayan yöntemleri tercih edebilirsiniz. Sikkeleri güvende tutmakla birlikte birden fazla kese oluşturulabilir ve isimlendirilebilir.

Kese türleri neler?

 • Standart – Sikke eklenebilen ve alınabilen cüzdandır.
 • Kumbara – Sikke biriktermeyi sağlamak amacıyla kullanılabilir.
 • Sebil – Yalnızca harcama yapılmak için kullanılabilen cüzdandır.
 • Ortak – Birden fazla kullanıcının yönetebildiği cüzdandır.
 • Akıllı – Cüzdandan para çekme ve yatırma işlemlerinin akıllı sözleşmelere bağlandığı ve bu sözleşmeye göre hizmet veren cüzdan türüdür.

Cüzdan güvenliği nasıl sağlanıyor?

Platform kullanıcı güvenliğini ön planda tutuyor ve cüzdan türlerinin yanı sıra farklı güvenlik araçları da sunuyor.

 • Sıcak/soğuk depolama (Hot/Cold Storage),
 • Aktif/pasif depolama (Cüzdanı açık veya kapalı konumda tutma),
 • Günlük ve saatlik çekim limiti belirleme,
 • Maksimum işlem sınırı (Tek bir işlemde en fazla gönderimi belirleme),
 • Bildirim alma (Tüm cüzdan hareketleri için anlık bildirim alma).

Cüzdan PublicKey: Sikke PublicKey (Ortak Anahtar), belirli bir formülle SikkeRoot tarafından ortaya çıkarılır.

 

RowBlockchain nedir? BlockChain vs RowBlockChain

RBC (RowBlockChain), standart blok zinciri teknolojisinin olumlu yönlerinin alıp Sikke tarafından geliştirilen yeni bir zincirdir. Uçtan uca yapılan işlemler için kullanılan blok boyutları 1KB’nin altındadır. Bu değer boyutu 1MB – 8MB olan standart blok zinciri ile kıyaslandığında çok çok düşüktür. RBC’nin daha düşük boyuta sahip olmasının nedeni ise yeni bir blok oluştururken önceki bloğun verisinin yenisine eklenmemesidir. Eğer Bitcoin RBC teknolojisini tercih etseydi 150GB olan blok zinciri boyutu yalnızca 150MB olacaktı.

 • Bloklar belirli bir algoritma yöntemiyle eklenir ve SikkeRoot tarafından kontrol sağlanır.
 • İşlem yapılırken blok verileri SHA256 ile şifrelenir, SikkeRoot’a yollanır ve onayın ardından RowBlockDatabase’e eklenir.
 • Hash için zorluk değerlerine ihtiyaç duyulmaz, yalnızca SHA-256 şifrelemesi yapılır, işlemlerin anında onaylanması sağlanır.
 • Güvenliğin sağlanması adına SikkeRoot hatalı işlem yapan sunucuyu devre dışı bırakabilir.

Blokchain’in merkezi olmayan yönetimi, Sikke Platformu’na göre karmaşa yaratmakta ve sürekli olarak çeşitli sorunlar üretmektedir. Bu sorunlar arasında gizliliğin olmadığı ve geriye doğru hareket takibinin yapılabileceği, %51 saldırı ihtimali, işlem onayının uzun sürmesi, veri boyutlarının yüksek olması, yüksek komisyon oranları ve çağın gereksinimlerini yerine getiremeyen sistem olması yer almaktadır.

Sikke Airdrop ne zaman yapılıyor?

Sikke Airdrop başladı ve Airdrop süresince 3 milyon SKK’nin dağıtılması planlanıyor. Bedava SKK (Sikke) kazanmak için çeşitli görevleri veya işlemleri yerine getirmeniz gerekiyor.

Referans ile kazanç:

 • Referans sistemi ile URL bağlantınız üzerinden kullanıcı kaydı gerçekleştiğinde 10 SKK ödül.
 • Kişinin ön satışta aldığı token sayısının %5’ini ödül olarak kazanırsınız.
 • Dağıtım ay sonunda planlanarak 3 iş gününde yollanır.
 • Referansımızla üye olmak için Sikke Airdrop katılma adresini kullanabilirsiniz.

Bunun yanında Sosyal medya, çeşitli forum ve bloglarda sitenin ve tokenin reklamını yapanlar çeşitli miktarlarda SKK kazanıyor. Sikke Platformu’nun geliştirilmesi ve SKK’ye teknik anlamda sağlanan destekler için ise daha yüksek oranlarda dağıtım yapılıyor.

Sikke ICO görevlerinin tümüne ulaşmak için http://blog.sikke.com.tr/ico-gorevleri/ adresini kullanın. (Şifre: ico123456 şeklindedir.)

Sikke ICO programı nasıl işliyor?

Sikke’nin ön satışının 4 aşamada gerçekleşmesi beklenmektedir. 4 Nisan 2018’de başlayacak ICO satışı 27 Nisan’da sona erecektir.

 • 1. aşama: 4-6 Nisan’da 1 milyon SKK, %50 indirim (1 SKK = 0.5 TL ),
 • 2. aşama: 11-13 Nisan’da 2 milyon SKK, %40 indirim (1 SKK = 0.6 TL ),
 • 3. aşama: 18-20 Nisan’da 3 milyon SKK, %25 indirim (1 SKK = 0.75 TL ),
 • 4. aşama: 25-27 Nisan’da 4 milyon SKK, %15 indirimle (1 SKK = 0.85 TL ) satışta olacaktır.

ETF, Kredi Kartı, BTC, ETH, LTC, XRP, BCH ve IOTA ile yatırma seçeneklerini kullanarak SKK satın alınabilir.

Sikke yol haritası

Şubat 2018

– Donanım Tedariği (SikkeRoot),
– www.sikke.com.tr (vBeta),
– Web cüzdan (vBeta),
– SikkeAPI (vBet

Mart 2018

– sikke.com.tr,
– Whitepaper ilanı,
– Yol haritası,
– ICO / Airdrop / Lansman başlangıcı

Nisan 2018

– Sikke Pre-sale (Ön satış)

 Mayıs 2018

– Önsatış grafikleri,
– Mobil uygulamalar

Haziran 2018

– Sikke.exchange,
– sikkeborsasi.com,
– Diğer borsalarda SKK’nin ilanı

 Temmuz 2018

– RowBlockChain API (vBeta),
– SikkeAPI (v2.0)

Ağustos 2018 

– SikkeSmart
– Sikke Akıllı Sözleşmeler

Eylül 2018

– SikkeICO Platformu,
– Kurumsal Sikke uygulamaları,
– Platformun tamamlanması

Konu ile ilgili sorular 

S- Nasıl sikke satın alırım? 
C- Sikke satın almak için site üzerinden SKK AL > Planlama > Depozito Gönder adımlarını izleyebilirsiniz. Eğer yatırımcı olmak istiyorsanız Program 1 veya Program 2’ye katılabilirsiniz.

S- Başka Türk kripto para projeleri var mı?
C- Evet, şimdilerde Turkcoin, Akche, Turcoin isimlerle ve geliştirilme aşamasında olan diğer kripto paralar mevcut.

S- Sikke Android ve iOS uygulaması ne zaman çıkacak?
C- Mobil uygulamaların Nisan ayında yayımlanması planlanıyor.

S- SikkeSmart nedir, ne zaman çıkacak?
C- Kullanıcıların Sikke Platformu üzerinde akıllı sözleşme yapmasına ve buna göre işlem gerçekleştirmelerine olanak tanır. SikkeSmart’ın Haziran ayında faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

S- Sikke madenciliği var mı?
C- Sikke’nin madenciliği yapılmamaktadır. Bu platform madencilik sistemine elektrik masrafı, çevreye olumsuz etki ve sistemin manipüle edilmemesi adına karşı çıkmaktadır.

 1. Kerim diyor

  Süper bir analiz teşekkür ederiz

 2. Adem diyor

  Bence olması gereken bir girişimdi. Başarılı olacağına inanıyorum. Diğer tokenlardan hiçbir eksiği yok fazlası var.

 3. Joseph diyor

  En sonunda bize ait bir elektronik para inşaALLAH tutar, desteklemek lazım

 4. Gökhan diyor

  Başarılı olacağına inanıyorum.

 5. Gökhan diyor

  Yerli ve milli. Bence başarılı olacak.

 6. Mehmet diyor

  Devantra gibi kaliteli bir siteyi böyle ponzi sistemlerini haber yaptıkları için kınıyorum. En azından blok zinciri ve kripto coinler hakkında bilgili olan birilerine danışıp öyle haber yapsanız daha güzel olurdu. Sikke’ye gelecek olursak, Vaadettikleri RowChain sisteminin açık kaynak kodları yok, TestNet’i yok, cüzdanlar arası aktarımların gerçekleştiğini açık muhasebe şeklinde gösteren bir zincir bile yok. WhitePaper’da inanılmaz bir bilgi çöplüğü mevcut, çöplük diyorum çünkü birbirleriyle bağlantısı olmayan kavramları, hatta kripto coin dünyasında ki tüm kavramları bir araya getirmişler ki bu da aslında sağdan soldan duydukları, ne olduğunu bile bilmedikleri işlerle uğraşıyorlar demektir. Kazandığınız 3-5 kuruş parayı bu insanların eline vermeyin. Aptal olmayın. Bildiğiniz işlere yatırım yapın ya da işini bilen insanlar ile çalışın.

  1. devantra diyor

   Değerli yorumunuz ve görüşleriniz için teşekkür ederiz.

   Biz yalnızca sikke.com.tr adresindeki bilgileri alarak ve biraz da bildiklerimizi katarak sitemize taşıdık. 2000’i aşkın kripto para mevcut ve her biri kendine göre birtakım iddialarda bulunuyor. “Burada bu parayı alın, yatırım yapın.” şeklinde tavsiyelerimiz yer almıyor.

 7. hüseyin diyor

  Blok Zinciri’nin ufak bir parçası olan kripto para birimleri arasına dünya üzerinde her gün yeni bir birim katılıyor. Ülkemizdeki girişimciler tarafından üretilen yeni yerli kripto para birimi Sikke duyuruldu. Nisan ayında satışa başlayacak olan Sikke’nin dijital cüzdanı açıldı. herkes buraya akın ediyor bende burdayım yerimi aldım safları sıklaştırın 🙂

 8. Atılım diyor

  Gerçekten yararlı ve faydalı bir inceleme olmuş. Önemli olan dünyadaki gelişmelere tepkisiz kalmamak. Bu tarz yerli girişimleri desteklemektir. İlerleyen süre içerisinde faydalı ve kaliteli hale geleceğini düşünüyorum. 18 Yıllık geçmişi ve birikimi olan bir firma. Whitepaper’larını okuduğumda ve yol haritalarına baktığımda arkaplanında profesyonel bir altyapı olduğunu farkedebiliyorum. Umarım yurtiçi e-ticaret ortamında nitelikli partnerlik ilişkileri kurarak bizlerin arzu ettiği ihtiyaçları karşılayabilirler.

 9. Murat diyor

  Milli coinimiz sikke destek olalim arkadaslar uye olun firsati kacirmayin beraber kazanalim ben 1730 sikke kazandim tanesi 5 tl olacak firsatı degerlendirelim https://www.sikke.com.tr/r/2942

 10. tufan diyor

  https://www.sikke.com.tr/r/7446 fazla söze gerek yok görüyorsunuz.

 11. MEHMET SİYAHGÜL diyor

  MSİYAHGUL83 (#19868) Bence başarılı olacak. sonuna kadar yanlarındayım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.